top of page

Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Vize alırken profesyonel bir destek almalı mıyım veya bir danışman ile başvurmak zorunda mıyım?
  Tabii hayır istenen evrakları ve formları düzgün ve doğru bir şekilde doldurup sizlerde kendiniz vize başvurunuzu kendiniz yönete bilirsiniz. Fakat uzman ve bu konu hakkında bilgi birikimi olan bir danışmandan yardım almanız size süreç hakkında hem zaman hem vize görüşmenizde dogru bir sonuç almanıza yarar sağlayacaktır.
 • Schengen vizesi ne demektir?
  Schengen, Avrupa Birliği ile bağlantılı olmasına karşın aynı Euro gibi bağımsız bir oluşumdur. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler her ne kadar Avrupa Birliği'ne üye olsalar da Schengen’e tabi değillerdir. Bunun yanında Norveç ve İzlanda ülkeleri AB üyesi olmamasına karşın anlaşmaya dahildir.
 • Schengen vizesi için gereken evraklar nelerdir?
  Bu belgeler, seyahat nedeninize ve iş durumunuza bağlı olarak değişmektedir. Gerekli evrakları inceleyebilirsiniz. Bilgi için Vize Danışmanlık Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Birkaç ülkeye gideceğim hangi ülkenin Schengen vizesine başvurmam gerekiyor?
  En çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin vizesine başvurmanız temel kuraldır. Ancak kolayca vize alabileceğinizi düşündüğünüz ülkenin Schengen vizesine de başvurabilirsiniz.
 • Bir ülkeden alınan Schengen vizesi başka bir avrupa ülkesinde geçerli olur mu?
  Elbette geçerlidir. Fakat vizeyi giriş hakkınızın olduğu ilk ülkede kullanmadıysanız, giriş yaptığınız ülkenin sınır polisi size sorular sorabilir. İlk giriş hakkınızın olduğu ülkeye de gideceğinizi söylemeniz ya da ispatlamanız istenebilir. Net ve anlaşılır bir açıklama yaparsanız sorun çıkmaz.
 • Her Schengen ülkesine geçişte vize kontrol ediliyor mu?
  Edilmez. Schengen ülkelerine bir kez girdikten sonra çıktığınız ana kadar vize kontrolü yapılmaz. Yalnızca havayolu geçişlerinde güvenlik amacıyla kontrol edilebilir.
 • Multi giriş ne anlama geliyor?
  Bir ülkeye girmeniz için verilen çoklu giriş/çıkış hakkıdır. Vizenizin geçerli olduğu süre içerisinde tekrar vizeye başvurmadan o ülkeye giriş/çıkış yapabilme hakkıdır.
 • Vize başvurusundan ret aldığım zaman ne kadar süre beklemeliyim?
  Dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Eksiklerinizi giderip aynı gün içinde bile başvuru yapabilirsiniz.
 • Pasaportuma vize başvurusunda bulunduğum temsilcilik kaşe vurdu. Bunun anlamı nedir?
  Temsilciliklerin kaşe vurmaları giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu tür kaşelerde çoğunlukla, temsilciliğin bulunduğu kentin adı veya kısaltması ile bir tarih (başvurunun işlem gördüğü tarihtir) bulunur. Pasaportunuzdaki böyle bir kayıt tekrar başvuruda bulunmanıza engel değildir. Bu kayıt diğer temsilciliklere yapacağınız başvurularınızın reddedileceği anlamına gelmez. Ancak, sözkonusu kaşe bir Schengen ülkesi tarafından pasaportunuza vurulmuşsa, diğer bir Schengen ülkesinin vize başvurunuzu daha titiz bir şekilde incelemesi olasıdır.
 • Vize ihlali nedir?
  Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.
 • Vize ihlali yaparsam, sonuçları ne olur?
  Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Schengen bölgesinde bulunan bir havaalanından geçiş yapacağım. Vizeye ihtiyacım var mıdır?
  Belki. Schengen bölgesindeki bir havaalanından uçak değişimi yapacak bazı ülke vatandaşları için Schengen vizesi gerekli olabilir. Eğer bu ülkelerin birindenseniz, Schengen bölgesindeki bir havaalanında uçak değiştiriyorsanız ve terminal değişimi için uluslararası transit alanından çıkmanız gerekiyorsa, teknik olarak Schengen bölgesine girmiş olursunuz. Dolayısıyla, Schengen bölgesi içindeki uluslararası havaalanları arasında geçiş yapmak için Schengen Transit Vizesi (A) almanız gerekir.
 • Fransa (bir Schengen ülkesi) için ulusal vizem var. Bu vizeyle Schengen bölgesinde seyahat edebilir miyim?
  Hayır. Ulusal vize, Schengen bölgesinin tamamına değil, yalnızca vizeyi çıkaran ülkeye seyahat etmenizi sağlar.
 • Vizem Almanya'dan çıkarılmışsa (Almanya Konsolosluğu tarafından), Fransa'daki Schengen bölgesine girebilir miyim?
  Almanya'dan çıkarılmış bir Tek Tip Schengen Vizeniz varsa, Fransa veya herhangi bir diğer Schengen ülkesi aracılığıyla Schengen bölgesine girebilirsiniz. Eğer Tek Tip Schengen Vizesi yerine, Fransa için Sınırlı Bölgesel Vizeye sahipseniz işler değişir. Bu vizeyle Almanya ya da başka bir Schengen ülkesine değil, yalnızca Fransa'ya giriş yapabilirsiniz.
 • Schengen vize başvurum reddedilirse, paramı geri alır mıyım?
  Hayır. Eğer vize için başvurur ve reddedilirseniz, paranızı geri alamazsınız.
bottom of page